Zpráva o ch.č. 2020 - Moravskoslezském, Zlínském a Olomouském kraji

Přehled chovatelské činnosti v Moravskoslezském, Zlínském a Olomouském kraji za rok 2020

Moje zpráva bude stručná, na přání chovatelů nezveřejňuji jednotlivé chov. stanice.

V našem kraji bylo zapsáno 9 vrhů, 3 v barevném rázu modrém a 6 v rázu černém-skvrnitém. Žlutý vrh nebyl zapsán žádný. Je to skoro o polovinu více než v předešlém roce, kdy bylo zapsáno jen 5 vrhů. Narodilo se celkem 85 štěňat, zapsáno bylo 61. 4 feny nezabřezly a 4 rodily císařským řezem.

V barevném rázu černí-skvrnití  v 6 vrzích bylo zapsáno 38 štěňat, z toho 24 černých, 9 skvrnitých a 5 šedých tygrů. Kryli 2x Playboy of Great Stars Team, 2x Joker Planeta Doga, 1x Ray of Light of Europen Great Stars a 1x Semtex Bohemia Hastav.

V rázu modrém bylo ve třech vrzích zapsáno 23 štěňat, na vrzích se podíleli Yenisey Modrý Efekt, EL Roy Hromadog Brunensis a Alvaro Cevelob.

Všechny vrhy se narodily v zavedených chov.stanicích, kde už chovatelé vědí, co takový vrh německých dog obnáší, zvláště v zimních měsících, takže péče o štěňata byla  vzorná a spolupráce taky bezproblémová. Z vad neslučitelných s životem jsem 1x zaznamenala zúžený jícen , 1x rozštěp patra, z těch méně závažných 1x zálomek ocasu a více podkusů, než jak jsem byla zvyklá při předešlých zápisech.

 

Žijeme v době, kterou nikdo z nás nezažil a která nás omezuje snad ve všem. Ale díky vstřícnému kroku klubu, který umožnil mimořádné bonitace, a v letošním roce i uchovnění psů a fen, co se týče výstav, tak chov německých dog nabývá neskutečných rozměrů. Věřím, že všichni máme nějaký chovatelský záměr, že všichni to děláme srdcem, ne pro peníze, což v chovu německých dog až tak ani  nejde.

 Přeji pevné zdraví Vám i Vašim pejskům a těším  se, že se opět začneme potkávat na výstavách a akcích klubu.

 

Helena Kovalová