Zpráva o ch.č. 2018 - Praha, Středočeský a Severočeský kraj

Zpráva poradce chovu -  Praha, Středočeský a Severočeský kraj

Vladimír ADLT

 

            Rok 2018 byl pro mne ve znamení jistoty bez překvapení v aktivitě našich dog a ustáleným počtem 13ti vrhů.

            Jako vždy bylo zapsáno nejvíce modrých štěňat – 43. Černých do modrých bylo 17. Překvapením bylo narození jen jednoho štěněte v barevném rázu černých a zapsání jednoho šedého tygra. Žlutých se narodilo 11 v jediném vrhu.

            Počet použitých krycích úspěšných psů  zahraničního původu – 11. Jen dva psi kryli s registrem původu ČMKU.

            Byly zřízeny 4 nové chovatelské stanice. Císařským řezem rodilo 7 matek. Častější vrhy v jedné chovatelské stanici byly ve 2 případech a to v jedné třikrát. Žádná fena při porodu neuhynula, 10 fen nezabřezlo.

            Nejvíce se v jednom vrhu narodilo 14 štěňat, zapsáno jich bylo 12 – v chovatelské stanici DE LA  VILLE ROYAL DE COLOGNE. V průměru se narodilo 6,6 štěňat na vrh a zapsaných 5,6.

            Nejvíce kryl modrý VOODOO v. Herstallturm.

            Byl to úspěšný rok ?  Byla chovatelská aktivita tím, co nás staví do popředí výstavní špičky ? Jsme otevřeni kritice, zdravé ctižádosti a poctivému přístupu ke zdraví našich psů ?  Jsme dostatečně objektivní k výsledkům svým a našich konkurentů ?

            Jestli si  vzájemně přejeme úspěchy v silných, zdravých vrzích, dobře umístěných štěňatech, pokud nešíříme poplašné zprávy a závistivé informace po internetu o vrzích, které jsme ani neviděli – je to v pořádku. Přejme i začínajícím chovatelům štěstí z početných a kvalitních vrhů, když nám, zkušenějším, se zrovna nedaří.

            Zdravý rozum a značnou dávku štěstí potřebujeme všichni. Respekt a pokora se nesmí vytratit z výstavních kruhů, z kontaktů s vlastními zvířaty ani mezi členy našeho klubu.