Zpráva o ch.č. 2017 - Středočeský, Severočeský kraj a Praha

Zpráva poradce chovu

kraj Středočeský, Severočeský a Praha

Vladimír ADLT

 

Proběhl rok 2017, kdy se v našich regionech završila aktivita chovatelská se svými mladoboleslavskými bonitacemi a předváděcími akcemi, s velkými výstavami - ať národními, mezinárodními či Duo výstavami v Praze, Litoměřicích, nebo v Mladé Boleslavi. Tam se naše dogy stále objevují na předních místech ve většině soutěží. Jsem rád, že se daří i našim veteránům nejen na našich dvorech a bytech, ale i na velkých výstavách. Dává to správné povědomí o našem vztahu nejen k plemeni, ale ke psům vůbec.O to je těžko pochopitelný projev množírenství a týrání zvířat. Odsouzeníhodná činnost, která popírá potřebu vztahu člověka  a psa.

 

Rok minulý byl obdobou roku 2016 jak, množstvím narozených, tak zapsaných štěňat, s rozdílem jen počtu 3 jedinců. Vrhů bylo o dva více, tedy 14. Statisticky ustálený počet je v nezabřezávání fen a počtu císařských řezů, kterých bylo nutné provést 9, žádná rodící fena neuhynula.

 

Zapsáno bylo 85 štěňat a to : 6 žlutých, 2 žíhaná, 5 skvrnitých, 5 šedých tygrů, 13 černých, 22 černých pro modrý chov a 32 modrých jedinců. Každá matka tedy v průměru odchovala 6 štěňat z 8,5 narozených. Na vrzích loňského roku se nepodílela žádná nově zřízená chovatelská stanice. Pouze dvě stanice měly i dva vrhy štěňat v průběhu roku.

 

K odchovům byly využity dovezené německé dogy: skvrnitá SAINTE Chita Armada a modrý VOODOO vom Herstallturm. Krytí v zahraničí se uskutečnilo se žlutým BIG Lordem a skvrnitým PARODIE D´Amour of Austria Great Stras. Dvakrát úspěšně kryli: modrý VOODOO vom Herstallturm a černý do modrých SHAMACO Apollo Dog.

 

Před dlouhými lety jsem si přivezl první žlutou německou dogu z chovné stanice Jezerní sedma od manželů Zahrádkových. Poznal jsem hodně psů. Každý se zapsal do podvědomí jinak. Ale upřít charakter, ušlechtilost a hrdost nelze žádnému z nich. Proto bych si přál,  aby pes přestal být projevem movitosti  majitele a jen módním doplňkem. Ať zůstane společníkem a není zdrojem ziskovosti, ať není loutkou v rukách nezkušených, ale jen skutečným kamarádem.....