Zpráva o ch.č. 2017 - Moravskoslezský, Zlínský a Olomoucký kraj

Zpráva poradce chovu

kraj Moravskoslezský, Zlínský a Olomoucký

Helena KOVALOVÁ

 

Vážení přátelé, dovolte mi Vás přivítat na dnešní členské schůzi, která se koná netradičně na novém místě, je to nové místo pro naši klubovou výstavu v letošním roce a doufám, že se Vám tady bude líbit.

V krátkosti Vás seznámím s chov.statistikou v našem regionu. V roce 2017 bylo v našem regionu zapsáno 9 vrhů, což je takový náš letitý průměr, hlavně co se týče zapsaných štěňat. Narodilo se celkem 60 štěňat, zapsáno jich bylo 57 ve všech barevných rázech.

V počátcích mého působení jako poradce chovu jsem svoji zprávu začínala u nejpočetnějších vrhů, což byli žlutí žíhaní, teď začínám prezentovat tento barevný ráz spíš jako raritu. Takže po dvou letech jsem zapsala v našem regionu pěkný vyrovnaný vrh 5 žlutých štěňat po otci Phoenix Bonoda

Tradičně nejpočetnější vrhy byly opět v rázu černí- skvrnití, kdy bylo zapsáno 6 vrhů s 32 zapsanými štěňaty, z toho bylo 21 černých, 9 skvrnitých a 2 šedí tygři. 4 vrhy byly zapsány v chovatelské stanici Catley Ranch, kde byli ke krytí využiti tři zahraniční psi, což si myslím, že je pro chov tohoto barevného rázu velkým přínosem. Na vrzích se podíleli 2x Edmont od Božské Arie, Lotrando Catley Ranch, v zahraniční kryli tito psi: JET´AIME de la BENJAMINE, PARODIE DAMOR of Austria Great Srtars a Majestic v.d. Domaine Hohenfels.

V barevném rázu modrém byly zapsány dva vrhy se 20 zapsanými štěňaty, otcem štěňat je Fabergé von Mraque a Airborne Shadow Mirabelis Gemma.

Děkuji všem chovatelům za dobrou spolupráci při kontrolách vrhů a za jejich svědomitou péči o své odchovy. Nebylo zapsáno žádné nestandardní štěně, v jednom případě bylo zapsáno černé štěně s náznakem žlutého žíhání. U tohoto jedince bude při bonitaci požadován test na barvu. Vzhledem k tomu, že se nám hromadí žádosti o krytí skvrnití x skvrnití, tak apeluji na chovatele, aby dobře zvážili svoji žádost, tady nejde jen o barvu, ale hlavně  o zdraví našich dog. Přeji všem krásné Velikonoce a hodně štěstí, zdraví a úspěchů v chovu.