57. ročník Bendova memoriál

 

Dne 15.10.2022 se konal i za nepřízni počasí v kynologickém areálu MSKS Zbraslav u Brna již 57. ročník Bendova memoriálu. Jde o klubový závod německých dog dle NZŘ  ve sportovní kynologii. Jedná se o takový pomyslný závěr výcvikového ročního období, s tradicí již od roku 1965, kterou nám ani covidová patálie nepřerušila.

I letos byla značná účast. Konkrétně na závod nastoupilo celkem 29 německých dog, z toho pro zajímavost 19 fen, a to v kategoriích TT1, TT3, ZZO, ZM a ZVV1. Každá z kategorií má svá specifika a pro letošní věkové zastoupení psů nebyla otevřena „pamlsková“ kategorie TT2, kam mohou nastoupit psi ve věku od osmi do dvanácti měsíců.

Kategorie TT1 je určena pro ty nejmladší, tedy štěňátka od tří do sedmi měsíců. Je jim dle věku upravena náročnost zkoušky, kde pamlsky jsou povoleny a vítány. Letošní závod měl v této kategorii celkem tři nejmladší psí účastníky. Všichni byli moc šikovní a my věříme, že ve výcviku budou i nadále pokračovat. V této kategorii obsadil první místo pes Quo Vadis Misha Dogen-Sport, který se letos poprvé účastnil s námi i jarní výcvikové akce.

V tréninkové třídě TT3, která je určena pro psy nad 12 měsíců, nastoupilo celkem 13 psů. I v této kategorii jsou pamlsky jakožto motivační atribut také povoleny. Zde stojí svým výkonem za zmínku především modrá fenka Angee Carmen Dog Elite, která obsadila nádherné druhé místo. Je to fenka, která se ke svým majitelům dostala ve věku 1,5 let a řekněme, že byla ze začátku trochu problematická, kdy neuměla správně řešit a vyhodnocovat určité situace. Neskutečně citlivým úsilím svých majitelů, účastmi na nejrůznějších výcvikových akcích klubu německých dog a především láskou, které se jí od nich dostávalo se Angee neskutečně vypracovala, a to vše zúročila letos na Bendově memoriálu. Myslím, že nejenom majitelé, ale i my všichni ostatní jsem na ni právem hrdi a hluboce smekáme. V této kategorii, tedy TT3 soutěžil taktéž nejstarší pes závodu.  Fena Elune Hromadog brunensis. A tak jsme mohli vidět radostnou poslušnost 8,5 leté modré fenky, a klobouk dolů před její výbornou kondicí, kterou by si přál nejeden majitel. Ve velké konkurenci této třídy nakonec zvítězila ale mladá fenka One More Time von Wiederholz, která předvedla obrovské nadšení pro výcvik a jejíž majitelka připravovala také psa Daft Punk Ora Dynasty pro kategorii ZM, kde obsadil krásné čtvrté místo.

V kategorii ZZO soutěžilo celkem 7 psů. Jedná se o kategorii již bez pamlsků, kde se jde tak zvaně „naostro“, tedy jako na opravdové zkoušce, akorát jsou vynechány speciální cviky. V budoucnu bychom zde rádi viděli více účastníků, kteří by mohli opustit komfort „pamlskové“ třídy TT3. V této kategorii na prvním místě Europe Aranka z Daizy, na druhém místě Belatrix Ora Dynasty a na čtvrtém místě Electra Ora Dynasty. Zde je vidět, že kvantita nemusí být na úkor kvality, jelikož majitelka všech výše zmiňovaných psů obsadila ještě se svoji fenkou Catch me if you can l´Odo Harmypatz osmé místo v tréninkové třídě TT3.

 

Bendův memoriál 2022 

Výsledková listina

 

TT1

 1. Jana Murin a Quo Vadis Misha Dogen Sport
 2. Nelli Sládečková a Kordula von Mraque
 3. Petra Zelingerová a Kotrmelína von Mraque

 

TT3

 1. Veronika Maštálková a One More Time von Wiederholz
 2. Nelli Sládečková a Angee Cermen Dog Elite
 3. Erika Svobodová a Ozzy von Wiederholz
 4. Jana Pospíšilová a Carvaggio Happy Chilli Dogs
 5. Barbora Zagorová a Alias Wiederholz Nalemika
 6. Jana Pospíšilová a Otto Flietscheck von Wiederholz
 7. Lucie Poledňová a Bertold Norach
 8. Lenka Nováčková a CATCH ME IF YOU CAN L´Odo Harmypatz
 9. Lívia Chmelová a Elune Hromadog brunensis
 10. Anna Zagorová a Opportunity for black von Wiederholz
 11. Matěj Horský a Andrew Crazy Justice
 12. Ivana Soldánová a Lustig Quincy Etc.
 13. Lívia Chmelová a Bestie z Rodu draka

 

ZZO

 1. Lenka Nováčková a Europe Aranka z Daizy
 2. Lenka Nováčková a Belatrix Ora Dynasty
 3. Petr Švihálek a Otýlie von Wiederholz
 4. Lenka Nováčková a Electra Ora Dynasty
 5. Zuzana Lhotová a Corsica Celebrite Ora Dynasty
 6. Markéta Černá Poledňová a Razula D´Iskandar
 7. Jakub Gádozci a Boggena Kirras-Dog

 

ZM

 1. Petr Švihálek a Dalladora Anginette Frogxtr
 2. Daniela Neumanová a Nashe Nastjenka von Wiederholz
 3. František Joura a A´summi Chilli Imperium
 4. Veronika Maštálková a Daft Punk Ora Dynasty
 5. Michaela Horská a Mia Alfa Čereňanské panství

 

ZVV1

 1. Hana Dědičová a Bronx Ora Dynasty

 

 

V další soutěžní kategorii s názvem ZM nastoupilo celkem 5 psů. Jde o náročnou třísložkovou zkoušku, kde se hodnotí stopa, poslušnost a obrana. Právoplatnou vítězkou této kynologické kategorie je téměř osmiletá fena Dalladora Anginette Frogxtr, která, jak její majitel říká, je ve „cvičebním“ důchodě, ale předvedla, že nabyté výcvikové zkušenosti se nezapomínají a celý závod odešla srdcem.

Poslední kategorií, v tomto klubovém závodě je kynologicky nejtěžší i nejnáročnější kategorie ZVV1, kterou opět ovládl pes Bronx Ora Dynasty. Sedmiletý matador této kategorie má také bohatou zkouškovou minulost a i letos se stal také držitelem ocenění za nejlepší stopu, nejlepší poslušnost i nejlepší obranu tohoto závodu. A tak se stal i celkovým vítězem 57. ročníku Bendova memoriálu. Majitelkou Bronxe je Hanka Dědičová, vedoucí výcvikového kolegia a jde vidět, že je ve své funkci oprávněně.

Bývá také tradicí, že na tomto závodě se předává speciální cena pana rozhodčího, kterou letos získala taktéž sedmiletá fena, a to Alfa Čereňanské panství, alias naše Mia, která má se svoji majitelkou taktéž velké zkušenosti na poli sportovní kynologie.

Letos se naše řady také rozrostly o psovody kategorie TT3 z řad mládeže, kteří nám udělali velikou radost, a všem to opravdu moc krásně cvičilo. Jmenovitě naše ostřílená Barbora Zagorová, druhým rokem účastník Bendova memoriálu Matěj Horský a nově premiéra nejmladší dětské účastnice Lucie Poledňové. Pro další léta do nich vkládáme velké naděje a jsou to právě oni, kteří nám ukazují, že cvičit s německou dogou má cenu.

O každém psovi, včetně psovoda, kteří nastoupili na tento tradiční závod, by se toho dalo napsat mnoho, protože každý z nich má svoji historii a příběh, ale snažila jsem se zmínit ty nejdůležitější výkony a postřehy. Bylo vidět u všech psovodů skloubení nadšení, radosti, píle i citu při práci s těmito něžnými obry.

Na závěr se sluší poděkovat. Převeliké díky patří panu rozhodčímu Slavomírovi Bořutovi, u kterého platí pořekadlo, že pachatel se vrací na místo činu. Pan rozhodčí posuzoval korektně, avšak laskavě. Každý odcvičený výkon vždy veřejně zhodnotil, a občas i podal radu, jak daný cvik zlepšit. Další velké díky patří „našemu“ Markovi Klementovi. Jde o  figuranta s citem pro německé dogy, což se jen tak nevidí a my si ho velmi vážíme. Další velké speciální poděkování patří fotografce z řad dogařů Lence Čelkové. Lenka celou kynologickou akci zdokumentovala, a to od stop až po závěrečné vyhodnocení. V tom psím počasí pro dobrou fotku neváhala ležet pouze na karimatce. O jejím fotografickém umu svědčí záplava fotek na sociální síti. Leni, snad jsi to neodstonala. Velkou vzpruhou byla i návštěva vedoucích činovníků našeho klubu, který se snaží výcvikové akce podporovat od začátku. Za návrh nového loga závod a výrobu triček děkujeme Petře Zelingerové. Sluší se také poděkovat sponzorům: klubu, firmě Alavis, Obchod pro Vaše zvíře, Zuzaně Lhotové, Veronice Maštálkové, Mvdr. Daniele Neumannové, Renatě Hálové, Ivaně Soldánové, Markétě Poledňové a Hance Dědičové. Last but not least je potřeba jedno velké děkuji Petrovi Švihálkovi a Michaele Fiamoli, kteří převzali organizační štafetu, a bez kterých by se Bendův memoriál německých dog vůbec nekonal.

57 Benďák je za námi a před námi Benďák číslo 58. Ač se to nezdá, tak už teď na něm pracujeme a uvítáme veškeré návrhy, jak pro vás tuto výcvikovou akci zlepšit. Věříme, že příští rok bude ještě početněji obsazena kategorie ZZO, ZM, ZVV1 a možná snad i přibude kategorie ZVV2. Vy a vaše dogy na to rozhodně máte!!!

A závěrem snad jen již naše obligátní: „Tak ať nám dogy jdou!“

Fotky zde:

https://eu.zonerama.com/hafani/Album/9022533?secret=M4Q04C7mhkG4om9lvX1aLp72u&fbclid=IwAR0C3vo4CZShcc46OLhjz5_67vQIzJQEaqxGEhZ4eNLxEdKFmCBdkINmgCs

a zde:

https://eu.zonerama.com/hafani/Album/9028530?secret=5J6M3w5E4DVnIQ547kxxthw0k&fbclid=IwAR0JJW6C2tPLdf4XPwc8APzcR6XqMAo1QN0yd0dfXQzyMmw9tIDh4M1pXIQ